2016 RMIT Teaching Award winners

Vice Chancellor’s Distinguished Teaching Award

Aviation Maintenance Management Teaching Team: Mr George Zouev, Dr Amir Fard, Mr lan Bailey, Mr Leon Mattatia, Mr Andrew Kim, Mr Kah Kheong Soo, Mr Raymond Meyer, Mr Robert Phillips
School of Vocational Engineering, Health and Sciences

For sustained, quality teaching of Army and Navy Aviation Maintenance Management (Artificer) students supported by consistent engagement with the employer and with broader industry.

Mrs Ludmila (Mila) Keightley
School of Vocational Engineering, Health and Sciences

For unwrapping the riddle of mathematics and appyling workplace learning so as to inspire local and remote vocational education Optical Dispensing students.


Deputy Vice-Chancellor (Education) Award for Good Teaching

Dr Amanda Benson, Dr Kate Jenkinson
School of Health and Biomedical Sciences

For implementing transformative EdMAC programs that enhance the student experience and develop future leaders through mentoring, assessment and community partnerships in real world settings.


Teaching Excellence, Higher Education

College of Business

Dr Pavithra Siriwardhane
School of Accounting

For excellence in applying accounting theories to material from popular culture and bridging the theory practice gap for final year postgraduate students.

College of Design and Social Context

Dr Stephen Gaunson
School of Media and Communication

For designing a 'curator of knowledge' pedagogy that empowers students in Cinema Studies to become producers and facilitators of knowledge.

College of Science, Engineering and Health

Dr Pradip Deb
School of Health and Biomedical Sciences

For engaging medical radiations students in the journey of discovery relating to physics by stimulating their imagination, scientific reasoning, understanding and application in real-world situations.

RMIT Vietnam

Dr Quynh Quach
Centre of Commerce and Management

For stimulating the active and effective learning of law by business students through the tailoring of scaffolded and level appropriate learning materials.

Early Career

Dr Amgad Rezk
School of Engineering

For teaching with passion and employing intriguing and real-world visual aids to spark engineering students' inquisitve side and inspire deep learning of applied physics.


Teaching Excellence, Vocational Education

Outstanding Teacher / Trainer of the Year Award

Aviation Maintenance Management Teaching Team: Mr George Zouev, Dr Amir Fard, Mr lan Bailey, Mr Leon Mattatia, Mr Andrew Kim, Mr Kah Kheong Soo, Mr Raymond Meyer, Mr Robert Phillips
School of Vocational Engineering, Health and Sciences

For sustained, quality teaching of Army and Navy Aviation Maintenance Management (Artificer) students supported by consistent engagement with the employer and with broader industry.

Early Career Teacher/Trainer of the Year Award

Ms Fiona McQueen
School of Vocational Business Education

For providing quality teaching initiatives to provide work-ready graduates, using strategies like a scaffolded approach to workplace simulations and delivering international industry programs.

Outstanding Training Initiative of the Year Award

Dental Health Teaching Team: Ms Suzanne Fatone, Ms Sandra Torbica, Mr David Randall, Ms Diane Bates, Ms Suzanna Georgievski
School of Vocational Engineering, Health and Sciences

For designing an innovative, flexible e-learning program for workplace learning that promotes dental assistant student participation, and meets dental industry needs.


Sessional Staff

Outstanding Sessional Teaching Award, Higher Education

Dr Alexia Kannas
School of Media and Communication

For modelling passionate engagement with Cinema Studies to cultivate a supportive, inclusive learning environment that helps students from diverse disciplines understand the world through cinema.

Outstanding Sessional Teaching Award, Higher Education

(Commendation) Mr Viktor (Xiaotian) Yang
School of Accounting

For establishing inclusive teaching practices where students with different cultural backgrounds and academic traditions are engaged through recognising their various expectations and learning styles.

Outstanding Sessional Teaching Award, Vocational Education

Mrs Ludmila (Mila) Keightley
School of Vocational Engineering, Health and Sciences

For unwrapping the riddle of mathematics and appyling workplace learning so as to inspire local and remote vocational education Optical Dispensing students.


Awards for Transformative Student Experience

Educational Partnerships and Collaborations with Other Organisations

Mr Alain Grossbard
School of Vocational Business Education

For creating a collaborative learning relationship between industry and the VBE Public Relations program that develops students to be 'Ready for Life and Work'.

Ms Katherine Baverstock
School of Health and Biomedical Sciences

For implementing student-centred, professionally-engaged strategies in the Bachelor of Pharmacy (Honours), through a responsive approach to the requirements of the Pharmacy profession.

The First Year Experience

Business Quality Standards Project Team: Ms Lisa Curran, Mrs Davida Smith, Dr Swee Hoon Chuah, Dr Trevor Kollmann, Dr Nobu Yamashita, Dr Raju Mulye, Dr Margaret Heffernan, Dr Maryam Safari, Associate Professor Joan Richardson, Dr Andrew Vaitiekunas, Mr Carmelo Ortuso, Associate Professor Shona Leitch
College of Business

For enhancing the first year experience of students, across transnational delivery locations, through the application of Quality Matters™ standards, redesigning Blackboard and enhancing the digital tools.

Innovation in Curricula, Learning and Teaching

Dr Ian Rogers
School of Media and Communication

For REMIT, excellent curriculum design that boosts learning experiences for Australian music industry students by enhancing skills in cultural entrepreneurship, employability and community engagement.

Services Supporting Student Learning

Maths Ready Teaching Team: Mr John Fong, Mr Brendan Cooney, Ms Sally Porter, Dr Laura Kocoska, Ms Lyn Bond, Mr Chris O’Connor, Ms Roslyn Forecast, M r Anthony Micheletto, Dr Martin Lindsay, Ms Susan Thomas
Study and Learning Centre

For transforming students' learning experience by providing an integrated, diagnostic assessment of entry level maths skills and associated follow-up with individualised academic support.

Graduate Learning Outcomes

Dr Linda Robinson
School of Economics, Finance and Marketing

For design of a curriculum that develops work-ready students with design-led research skills to professionally manage market insights and deliver value to industry.