Honorary Degree Recipients

Year

Recipients

2016

Emeritus Professor David Beanland AO D Eng
Helmut Pekarek D Eng
Graeme Innes AM D SoSc

2015

Carolyn Parker D Bus
James McAnulty AM D SoSci
Le Quoc Vinh D SocSci

2014

Peter Maddison D Des
Dr Graeme Simsion D Comm
Lee Kwok Cheong D Bus
Dennis Gibson AO D Sci

2013

Allan Hahn OAM D AppSc
Eddie McGuire AM D Comm
Sir Jonathan Mills AO D Arts
Gerard Nash QC D SocSci
James Sinatra D Des
Joy Murphy Wandin AO D SocSci

2012

Frances Awcock AM D Bus
Terrence Francis D Bus
Miro Miletic D Eng
Kaye Schofield D Ed

2011

Naomi Milgrom AO D Bus
Harold Mitchell AC AO D Bus
Chung Po Yang D Arts

2010

Megan Clarke D AppSc
Yolanda Klempfner AO D Ed
Peter Rushforth AM D Arts
Robert Thomson D Comm

2009

Jack Dusseldorp OAM D SocSci
Geoffrey Handbury AO D SocSci
Alexis Wright D Comm

2008

William Belton AM D Eng
Nigel Dick AM D Comm
Phillip Law AC D AppSc
Paul Little AO D Bus
Michael Mann D Ed
David Tinworth D AppSc

2007

Prue Acton OBE D Arts
Denise Bradley AOD Ed
Bob Isherwood D Comm
She Jing D AppSc
Ron Radford AM D Arts

2006

Henry Bosch AO D Bus
Bulent Dellal D SocSci
Rhonda Galbally AO D SocSci
Chris Masters D Comm
Nguyen Thien Nhan D Bus

2005

Hamish Drummond D AppSc
Robert Ingpen AM D Arts
Maxwell Lay D Eng
John Marshall D Eng
Paul Vanhoutte D AppSc

2004

Julian Burnside D SocSci
Sev Ozdowski OAM D SocSci
David Scott D SocSci
Sam Smorgon D Bus
Noel Turnbull D Comm
Beth Wilson AM D Ed

2003

Keith Bell D AppSc
Maria Consuelo Diaz-Baez D AppSc
David Malin D AppSc
Simon West D AppSc

2002

Edward de Bono D Des
Garry Emery D Des
Paul Hawken D AppSc
Sally Goold D Nurs
Elery Hamilton-Smith D AppSc
William Lim D Arch
Lim Kok Wing D Des

2001

Ortwin Bode M AppSc
Judith Duffy M Arts
Bernard Geary M Arts
Clement Meadmore D Arts
Joe Rollo M Arch
Dame Margaret Scott AC DBE D Ed

2000

Norman Day D Arch
Stuart Devlin AO CMG D Arts
Graham Pizzey D AppSc

1999

Tarcisius Chin D Bus
Akio Makigawa D Arts

1998

Joseph Chow D AppSc
Ming Swee Tan D Bus

1997

John Fenton D Arch
Ma Kam Ming D Bus
Jacques Nasser AO D Tech

1996

Alexandra Cameron D Ed
RichardKevan Gosper D AppSc
Graeme Gunn D Arch
Lim Boon Heng D Bus
Edward James Wilkinson D Eng

1995

Dora Elisabeth Burchill D Nurs
Elisabeth Ann Churcher D Arts
Francis Auchline Macnab D AppSc

1994

Max Birrell D AppSc
Brian Francis Johns D SocSci
Joseph McNally D Arts

1993

Raja Tun Mohar Bin Raja Badiozaman D Bus
Concetta Benn D SocWork
Dame Phyllis Frost CBE D SocWork
Lee Seng Gee D Bus
Lydia Hebestreit D Nurs
Inge King D Arts

1992

Lenton Parr D Arts
Lazlo Salysinszky D Eng

1991

John William Connell D Eng
Hsu Tse-Kwang D Bus

1990

John Button D Bus
Graham Gosewinckel AO D Eng

1989

Richard Eu Keng Mun D Bus
Peter Corrigan D Arch

1987

Frances Burke D Arts
Thomas Lang D Eng

1986

Dietrich Borchardt D SocSci
Jan Senbergs D Arts

1985

Harold Wexler D AppSc

1984

Henry Millicer D Eng

1983

Alexander Moodie D AppSc